Mot i nxehtë në vikend

Dita e premte mbetet me mot të nxehtë, derisa nga Europa qëndrore, një turbullirë nga Atlantiku veriro me masa më të freskët ajrore, pritet të depërtojë mbi rajon ditëve të fundjavës. Ditën pritet shtim i vranësirave, e pasdite më vonë edhe rrebeshe shiu me bubullimë, shkruan Prishtina Weather.

Të shtunën sistemi frontal i turbullirës do të shtrihet mbi vendin tonë, që do të zbres temperaturat ndjeshëm nën vlera mesatare, e do të mbajë mot kryesisht i vranët, kohëpaskohe me shi. Ditën e diel mbetet mot më i freskët, e orëve të pasdites me mundësi për rrebeshe shiu me bubullimë.

640x74

Indeksi i rrezeve UV ditën e premte mbetet në vlera shumë të larta, e ditën e shtunë do të zbres në vlera të ulëta.

Ky është parashikimi:

17.07.2020 – Mbetet nxehtë. Paradite intervale me diell. DItën vransirat do të shtohen. Pasdite më vonë dhe në mbrëmje, mundësi për rrebeshe shiu me bubullimë. Temperaturat në vise të ulëta 12C deri 30C, e në vise malore 9C deri 19C. Ditën do të fryj erë e lehtë dhe mesatare drejtimesh të ndryshme 3-7m/s, e në mbrëmje mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 7-12m/s. Indeksi UV: 9.

18.07.2020 – Kryesisht vranët dhe më ftohtë. Në mëngjes reshje të dobëta shiu. Pasdite mundësi për rrebeshe shiu me ndonjë bubullimë. Temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme nën vlera mesatare, në vise të ulëta 14C deri 22C, e në vise malore 11C deri 15C. Era do të fryejë mesatare nga verilindja 2-8m/s. Indeksi UV: 2.

Shkruani koment:

Ju lutem shkruani koment.
Ju lutem shkruani emrin tuaj.