Derbi i madh në javën e parë, Rahoveci pret Yllin në tempullin mitik “Mizahir Isma”

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka tërhequr shortin për fillimin e kampionatit në basketbollin kosovar.

Rahoveci qysh në javën e parë do të presë derbin e madh ndaj kampionit aktual, KB Yllit.

640x74

Rivaliteti i përbetuar mes dy klubeve dhe tifozerive do të vihet në parket më 10 apo 11 shtator, kur do që do të caktohet kjo ndeshje.

Ylli aktualisht e ka trajnerin Beciragic të angazhuar me Bosnjën në ndeshjet e kombëtares dhe gjatë Eurobasketit, ku minimalisht do të jetë me kombëtaren deri më 7 shtator, e klubin suharekas do ta drejtojë Petrit Zeqiri.

Në anën tjetër Rahoveci ende s’ka kompletuar rosterin e këtij edicioni, por priten prurje të reja të rëndësishme.

Në javën e dytë Rahoveci udhëton në Gjakovë ndaj Vëllaznimit të stër-përforcuar, që do të jetë një përplasje e cila do të masë fuqinë e dy ekipeve në fillim të sezonit.

Se ky kalendar është pozitiv e tregon fakti se në javën e tretë presim favoritin absolut Trepça në shtëpi, kurse me Prishtinën takohemi në javën e gjashtë.

Në javën e shtatë do të jetë përballja ku do të triumfojmë sigurt ndaj KB Pejës duke marrë parasysh kualitetin e këtyre të fundit të cilët paraqiten pa Lekndreajn dhe Dardan Berishën.

Komplet kalendari:

Xhiro 1:

Prishtina vs Peja

Trepça vs Prizreni

Rahoveci vs Ylli

Bashkimi vs Vëllaznimi

Xhiro 2:

Prizreni vs Peja

Ylli vs Prishtina

Trepça vs Bashkimi

Vëllaznimi vs Rahoveci

Xhiro 3:

Bashkimi vs Prizreni

Rahoveci vs Trepça

Prishtina vs Vëllaznimi

Peja vs Ylli

Xhiro 4:

Prizreni vs Ylli

Vëllaznimi vs Peja

Trepça vs Prishtina

Bashkimi vs Rahoveci

Xhiro 5:

Rahoveci vs Prizreni

Prishtina vs Bashkimi

Peja vs Trepça

Ylli vs Vëllaznimi

Xhiro 6:

Prizreni vs Vëllaznimi

Trepça vs Ylli

Bashkimi vs Peja

Rahoveci vs Prishtina

Xhiro 7:

Prishtina vs Prizreni

Peja vs Rahoveci

Ylli vs Bashkimi

Vëllaznimi vs Trepça

Shkruani koment:

Ju lutem shkruani koment.
Ju lutem shkruani emrin tuaj.